Santoshi Mata Vrat Katha PDF in Odia

Download PDF of Santoshi Mata Vrat Katha in Odia

Santoshi Mata Vrat Katha PDF download link is given at the bottom of this article. You can direct download PDF of Santoshi Mata Vrat Katha for free using the download button.

Tags:

Santoshi Mata Vrat Katha PDF in Odia

ବନ୍ଧୁଗଣ, ଏଠାରେ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଓଡିଆ ଭାଷାରେ ସାଣ୍ଟୋଶି ମାତା ଶୁକ୍ରବାର ଭ୍ରାଥ କଥାର PDF ପ୍ରଦାନ କରୁଛୁ | ଏହି ପୋଷ୍ଟରେ ଆପଣ ସାନ୍ତୋଶି ମାତା ଭ୍ରାଟ ପୂଜା ବିଦୀ, ଆରତୀ, ମନ୍ତ୍ର ଇତ୍ୟାଦି ପ read ିବାକୁ ପାଇବେ | ସାତ ଯୁଦ୍ଧର ଭ୍ରାଥ କଥାର ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ, ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ହେବାକୁ ଥିବା ସାନ୍ତୋଶି ମାତାଙ୍କ ଉପବାସ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେଉଛୁ | ସାନ୍ତୋଷୀ ମାତା ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ତୃପ୍ତି, ସୁଖ, ଶାନ୍ତି ଏବଂ ଗ lend ରବର ମାତା ଭାବରେ ପୂଜା କରନ୍ତି। ଧାର୍ମିକ ବିଶ୍ୱାସ ଅନୁଯାୟୀ ମାତା ସାଣ୍ଟୋଶୀ ଭଗବାନ ଗଣେଶଙ୍କ daughter ିଅ। ଆମ ଜୀବନରେ ସନ୍ତୁଷ୍ଟତା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ବିନା, ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ମାନସିକ ଏବଂ ଶାରୀରିକ ସ୍ତରରେ ବହୁତ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଯାଏ | ସାନ୍ତୋଶି ମା ଆମକୁ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ କରନ୍ତି ଏବଂ ଆମ ଜୀବନରେ ସୁଖ ଆଣିଥାଏ | ଏହି ପୋଷ୍ଟରୁ ଆପଣ ଆରତୀ ଏବଂ ପୂଜା ବିଦୀଙ୍କ ସହିତ ଓଡିଆ ଭାଷାରେ ସାନ୍ତୋଶି ମାତା ଭ୍ରାଥ କଥାର PDF ଡାଉନଲୋଡ୍ କରିପାରିବେ |

ସାଣ୍ଟୋଶି ମାତା ଭ୍ରାଟ ଓଡିଆ | Santoshi Mata Vrat Katha in Odia

ସେଠାରେ ଜଣେ ବୃଦ୍ଧ ମହିଳା ଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କର କେବଳ ଗୋଟିଏ ପୁଅ ଥିଲା। ପୁଅର ବିବାହ ପରେ ବୁ lady ୀ ବୋହୂକୁ ଘରର ସମସ୍ତ କାମ କରିଥା’ନ୍ତି କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କୁ ଉପଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ଦେଇନଥିଲେ। ପିଲାଟି ଏସବୁ ଦେଖିବ କିନ୍ତୁ ମାଆକୁ କିଛି କହିପାରିଲା ନାହିଁ | ବହୁ ବିଚାର ବିମର୍ଶ ପରେ ଦିନେ ପୁଅ ମାଆକୁ କହିଲା – ମା, ମୁଁ ବିଦେଶ ଯାଉଛି। ମା ପୁଅକୁ ଯିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଲା | ଏହା ପରେ ସେ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀଙ୍କ ନିକଟକୁ ଯାଇ କହିଲେ – ମୁଁ ବିଦେଶ ଯାଉଛି, ମୋତେ କିଛି ଚିହ୍ନ ଦିଅ | ଏହା କହି ସେ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ପାଦତଳେ ପଡ଼ି କାନ୍ଦିବାକୁ ଲାଗିଲେ। ଏହା ଗୋବର ଭିଜାଇଥିବା ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ଜୋତା ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଲା |

ପୁଅର ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଶାଶୁଙ୍କ ଅତ୍ୟାଚାର ବ increased ିଗଲା। ଦିନେ ବୋହୂ ଦୁ sad ଖରେ ମନ୍ଦିରକୁ ଗଲେ, ସେଠାରେ ଅନେକ ମହିଳା ପୂଜା କରୁଥିଲେ। ଯେତେବେଳେ ସେ ମହିଳାମାନଙ୍କଠାରୁ ଉପବାସ ବିଷୟରେ ପଚାରିଲେ, ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ଆମେ ସାନ୍ତୋଶି ମାତା ପାଇଁ ଉପବାସ କରୁଛୁ। ଏହା ସମସ୍ତ ପ୍ରକାରର ଅସୁବିଧାକୁ ନଷ୍ଟ କରିଥାଏ ବୋଲି ମହିଳାମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଗାଧୋଇବା ପରେ ଏକ ହାଣ୍ଡିରେ ଶୁଦ୍ଧ ପାଣି ନିଅନ୍ତୁ, ଗୁଣ୍ଡ ଏବଂ ଗ୍ରାମର ପ୍ରସାଦ ନିଅନ୍ତୁ ଏବଂ ଆନ୍ତରିକ ହୃଦୟରେ ମାତାଙ୍କୁ ପୂଜା କରନ୍ତୁ। ଦୁ our ଖ ଭୁଲିଯିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ଖାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ କିମ୍ବା କାହାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ | ଗୋଟିଏ ଭୋଜନ କରିବା ପରେ, ଉପବାସର ରୀତିନୀତି ଶୁଣିବା ପରେ, ସେ ପ୍ରତି ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ସଂଯମତା ସହିତ ଉପବାସ ଆରମ୍ଭ କଲେ | ମା’ଙ୍କ ଅନୁଗ୍ରହରେ କିଛି ଦିନ ପରେ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ଚିଠି ଆସିଲା, କିଛି ଦିନ ପରେ ଟଙ୍କା ମଧ୍ୟ ଆସିଲା | ସେ ପୁଣି ଖୁସିରେ ଉପବାସ କରି ମନ୍ଦିରକୁ ଯାଇ ଅନ୍ୟ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ କହିଲା – ମାତା ସାନ୍ତୋଶୀଙ୍କ କୃପାରୁ ଆମେ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ଚିଠି ଏବଂ ଟଙ୍କା ପାଇଛୁ। ଅନ୍ୟ ସମସ୍ତ ମହିଳା ମଧ୍ୟ ସମ୍ମାନର ସହିତ ଉପବାସ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ବୋହୂ କହିଲା – ହେ ମା! ଯେତେବେଳେ ମୋ ସ୍ୱାମୀ ଘରକୁ ଆସନ୍ତି, ମୁଁ ତୁମର ଉପବାସର ଉଦୟପାନ କରିବି |

ଏବେ ଦିନେ ସାନ୍ତୋଶୀ ମା ନିଜ ସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ ଏକ ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖିଲେ ଏବଂ କହିଲା ତୁମେ କାହିଁକି ତୁମ ଘରକୁ ଯାଉନାହଁ? ତେଣୁ ସେ କହିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ – ସେଥ୍ ର ସମସ୍ତ ସାମଗ୍ରୀ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିକ୍ରି ହୋଇନାହିଁ | ଟଙ୍କା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆସିନାହିଁ | ସେ ସେଥଙ୍କୁ ସ୍ୱପ୍ନ ବିଷୟରେ ସବୁକିଛି କହି ଘରକୁ ଯିବାକୁ ଅନୁମତି ମାଗିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ସେଥ ମନା କରିଦେଇଥିଲେ। ମାଆର ଅନୁଗ୍ରହରେ ଅନେକ ବ୍ୟବସାୟୀ ଆସି ସୁନା, ରୂପା ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଜିନିଷ କିଣି ନେଇଗଲେ | Deb ଣଦାତାମାନେ ମଧ୍ୟ ଟଙ୍କା ଫେରସ୍ତ କରିଥିଲେ, ବର୍ତ୍ତମାନ le ଣଦାତା ତାଙ୍କୁ ଘରକୁ ଯିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଲେ | ଘରକୁ ଆସିବା ପରେ ପୁଅ ତାଙ୍କ ମା ଏବଂ ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ବହୁତ ଟଙ୍କା ଦେଇଥିଲା। ପତ୍ନୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୋତେ ସାନ୍ତୋଶି ମାତାଙ୍କ ଉପବାସର ଉଦୟପାନ କରିବାକୁ ପଡିବ | ସେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଆମନ୍ତ୍ରଣ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଉଦୟପାନ ପାଇଁ ସମସ୍ତ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରିଥିଲେ, ପଡୋଶୀ ଜଣେ ମହିଳା ତାଙ୍କୁ ଖୁସି ଦେଖି ealous ର୍ଷା କରିବାକୁ ଲାଗିଲେ | ସେ ତାଙ୍କ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଶିଖାଇଲେ ଯେ ଭୋଜନ ସମୟରେ ତୁମେ ଖଟା ମାଗିବା ଉଚିତ୍ |

ଉଦୟପାନ ସମୟରେ, ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବାବେଳେ ପିଲାମାନେ ଦୁ our ଖ ପାଇଁ ଉତ୍ସାହିତ ହୋଇଥିଲେ, ତା’ପରେ ବୋହୂ ସେମାନଙ୍କୁ ଟଙ୍କା ଦେଇ ମନୋରଞ୍ଜନ କରିଥିଲେ | ପିଲାମାନେ ଦୋକାନରୁ ତାମ୍ର ଏବଂ ଖଟା କ୍ରିମ୍ ଖାଇବା ଆରମ୍ଭ କଲେ | ତେଣୁ ମାଆ ବୋହୂ ଉପରେ ରାଗିଗଲେ | ରାଜାଙ୍କର ଦୂତମାନେ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ ନେଇଯିବାକୁ ଲାଗିଲେ। ତେଣୁ କେହି ଜଣେ କହିଥିଲେ ଯେ ପିଲାମାନେ ଉଦୟପାନରେ ମୂଲ୍ୟବାନ ତାମ୍ର ଖାଇଥିଲେ, ତା’ପରେ ବୋହୂ ପୁନର୍ବାର ଉପବାସ ପାଳନ କରିବାକୁ ସ୍ଥିର କଲେ। ସଂକଳ୍ପ ପରେ ସେ ମନ୍ଦିରରୁ ବାହାରକୁ ଆସିବା ପରେ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ରାସ୍ତାରେ ଆସୁଥିବା ଦେଖାଯାଇଥିଲା। ସ୍ୱାମୀ କହିଛନ୍ତି – ରାଜା ସେ ରୋଜଗାର କରିଥିବା ଟଙ୍କା ପାଇଁ ଟ୍ୟାକ୍ସ ମାଗିଥିଲେ। ପରବର୍ତ୍ତୀ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ସେ ପୁନର୍ବାର ଉପବାସ କରିଥିଲେ। ଏହା ସାନ୍ତୋଶି ମାଙ୍କୁ ଖୁସି କଲା | ନଅ ମାସ ପରେ ତାଙ୍କର ଚନ୍ଦ୍ର ପରି ଏକ ସୁନ୍ଦର ପୁଅ ଥିଲା। ଏବେ ଶାଶୁ, ବୋହୂ ଏବଂ ପୁଅ ମା’ଙ୍କ କୃପାରୁ ଖୁସିରେ ଜୀବନଯାପନ କରିବାକୁ ଲାଗିଲେ।

 

ସାଣ୍ଟୋଶି ମାତା ଭ୍ରାଟ ଉଦୟପାନ ପଦ୍ଧତି | Santoshi Mata Vrat Udyapan Vidhi

ସାନ୍ତୋଶି ମାତା ଭ୍ରାଟଙ୍କ ଶୁଭ ଫଳାଫଳ କେବଳ 16 ଶୁକ୍ରବାରରେ ସଠିକ୍ ଉପାସନା କରିବା ପରେ ମିଳିଥାଏ | ଏହା ପରେ, ଉପବାସ ପାଳନ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ | ଉଦୟପନ୍ ପାଇଁ, 16 ଶୁକ୍ରବାର ଅର୍ଥାତ୍ ଶେଷ ଶୁକ୍ରବାରରେ, ବାକି ଦିନ ପରି ପୂଜା, କାହାଣୀ ଏବଂ ଆରତୀ କର | ଏହା ପରେ ଖେର-ପୁରୀ-ଗ୍ରାମକୁ 8 ପିଲାଙ୍କୁ ଖାଇବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ ଏବଂ ଡାକୁନା ଏବଂ କଦଳୀ ପ୍ରସାଦ ଦେଇ ସେମାନଙ୍କୁ ପଠାନ୍ତୁ | ଶେଷରେ, ନିଜ ଖାଦ୍ୟ ନିଅ | ଏହି ଦିନ ଘରେ କେହି ଖଟା ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ କିମ୍ବା କାହାକୁ ଖଟା ଦେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ |

 

ସାଣ୍ଟୋଶି ମାତା ଭ୍ରାଟ ପୂଜା ପଦ୍ଧତି | Santoshi Mata Vrat Pooja Vidhi in Odia

  • ସୂର୍ଯ୍ୟୋଦୟ ପୂର୍ବରୁ ଉଠ ଏବଂ ଘରର ସଫେଇ କାର୍ଯ୍ୟ ସମାପ୍ତ କର |
  • ସ୍ନାନ କରିବା ପରେ, ଘରର ଏକ ସୁନ୍ଦର ଏବଂ ପବିତ୍ର ସ୍ଥାନରେ ମାତା ସାଣ୍ଟୋସିଙ୍କ ଏକ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି କିମ୍ବା ଚିତ୍ର ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରନ୍ତୁ |
  • ମାତା ସାଣ୍ଟୋସିଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ପାଣିରେ ଭର୍ତ୍ତି ଏକ ପାତ୍ର ରଖନ୍ତୁ | କାଲାଶ ଉପରେ ଗୁଣ୍ଡ ଏବଂ ଗ୍ରାମରେ ଭର୍ତ୍ତି ଏକ ପାତ୍ର ରଖନ୍ତୁ |
    ମାଆଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ଏକ ଘି ଦୀପ ଜାଳନ୍ତୁ |
  • ମାତାଙ୍କୁ ଅକ୍ଷତ, ଫୁଲ, ସୁଗନ୍ଧିତ ସୁଗନ୍ଧ, ନଡିଆ, ନାଲି ପୋଷାକ କିମ୍ବା ଚୁନ୍ରି ଅର୍ପଣ କରନ୍ତୁ |
  • ମାତା ସାଣ୍ଟୋସିଙ୍କୁ ଗୁଣ୍ଡ ଏବଂ ଗ୍ରାମ ଅର୍ପଣ କରନ୍ତୁ |
  • ସାନ୍ତୋଶି ମାତା କି ଜୟ କହି ମାତାର କାହାଣୀ ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତୁ |

 

ସାନ୍ତୋଶି ମାତା ଭ୍ରାଟ ନିୟମ କରନ୍ତି | Rules of Santoshi Mata Vrat

  • ଏହି ଦିନ, ଉପବାସ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଏବଂ ଘରର କ member ଣସି ସଦସ୍ୟ କ our ଣସି ଖଟା ଜିନିଷ, ଖଟା ଫଳ କିମ୍ବା ଚାମଚ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | ଏହି ଦିନ ଉପବାସ କ any ଣସି ଖଟା ଜିନିଷକୁ ଛୁଇଁବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ |
  • ସେହି ଦିନ ଘରର କ member ଣସି ସଦସ୍ୟ ମଦ୍ୟପାନ କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ ଯେଉଁଥିରେ ଘରର କ member ଣସି ସଦସ୍ୟ ଉପବାସ କରନ୍ତି।
  • ମାତା ସାଣ୍ଟୋସିଙ୍କୁ ନ offer ବେଦ୍ୟ ଅର୍ପଣ କରିବା, ଗୁଣ୍ଡ ଏବଂ ଗ୍ରାମ ନିଜେ ଖାଇବା ଜରୁରୀ |
  • ଉପବାସ ସମୟରେ ଗା cow କୁ ଗୁଣ୍ଡ ଏବଂ ଗ୍ରାମ ଖାଇବାକୁ ମଧ୍ୟ ଏହା ଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ |

 

ଏହି ଉପବାସ ପାଳନ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି କାହାଣୀ କହିବା ଏବଂ ଶୁଣିବା ସମୟରେ ହାତରେ ଗୁଣ୍ଡ ଏବଂ ଭଜା ଗ୍ରାମ ରଖିବା ଉଚିତ୍ | ଯିଏ ଏହି ପ୍ରକାରେ ‘ସାନ୍ତୋଶି ମାତା କି ଜୟ’ ଶୁଣେ, ସେ ଏକ ଜୟ ଉଚ୍ଚାରଣ କରିବା ଉଚିତ୍ | କାହାଣୀର ଶେଷରେ, ଗା cow କୁ ଗୁଣ୍ଡ ଏବଂ ଗ୍ରାମ ଖାଇବାକୁ ଦିଅ | ସମସ୍ତଙ୍କୁ ପ୍ରସନ୍ନ ଭାବରେ ଚୁଲି ଉପରେ ରଖାଯାଇଥିବା ଗୁଣ୍ଡ ଏବଂ ଗ୍ରାମ ବଣ୍ଟନ କରନ୍ତୁ | କାହାଣୀ ପୂର୍ବରୁ କାଲାଶକୁ ପାଣିରେ ଭରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏଥିରେ ଏକ ପାତ୍ରରେ ଭରପୂର ପାତ୍ର ରଖନ୍ତୁ | କଥାର ସମାପ୍ତ ହେବା ପରେ ଏବଂ ଆରତୀ ସମାପ୍ତ ହେବା ପରେ, କାଲାଶର ଜଳକୁ ଘରର ପ୍ରତ୍ୟେକ ସ୍ଥାନରେ ସି sprink ୍ଚନ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ତୁଲସୀ ଶଯ୍ୟାରେ ଅବଶିଷ୍ଟ ଜଳକୁ ପାଣି ଦିଅନ୍ତୁ | ବଜାରରୁ ଏକ ଭଲ ଡିଲ୍ ନିଅ ଏବଂ ଯଦି ଭଲ ଘରେ ଅଛି, ସମାନ କାମ ପାଇଁ ଏବଂ ଶୀଘ୍ର ନିଅ | ଉପବାସ ପାଳନ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଉପାସନାକୁ ସମ୍ମାନ ଏବଂ ପ୍ରେମ ସହିତ ଖୁସି ହୃଦୟରେ ପାଳନ କରିବା ଉଚିତ୍ |

 

You can download the Santoshi Mata Vrat Katha in Odia PDF / Santoshi Mata Vrat Katha in Oriya PDF by clicking on the following download button.

ଆପଣ ନିମ୍ନଲିଖିତ ଡାଉନଲୋଡ୍ ବଟନ୍ ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରି ଓଡିଆ PDF / ସାଣ୍ଟୋଶି ମାତା ଭ୍ରାଥ କଥା | କୁ ଓଡିଆ PDF ରେ ସାନ୍ତୋଶି ମାତା ଭ୍ରାଥ କାଥା ଡାଉନଲୋଡ୍ କରିପାରିବେ |

Santoshi Mata Vrat Katha pdf

Santoshi Mata Vrat Katha PDF Download Link

REPORT THISIf the download link of Santoshi Mata Vrat Katha PDF is not working or you feel any other problem with it, please Leave a Comment / Feedback. If Santoshi Mata Vrat Katha is a copyright material Report This. We will not be providing its PDF or any source for downloading at any cost.

RELATED PDF FILES

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *