ସାବିତ୍ରୀ ବ୍ରତାଙ୍କ ବିଷୟରେ | Sabitri Brata Katha PDF in Odia

ସାବିତ୍ରୀ ବ୍ରତାଙ୍କ ବିଷୟରେ | Sabitri Brata Katha Odia PDF Download

ସାବିତ୍ରୀ ବ୍ରତାଙ୍କ ବିଷୟରେ | Sabitri Brata Katha in Odia PDF download link is given at the bottom of this article. You can direct download PDF of ସାବିତ୍ରୀ ବ୍ରତାଙ୍କ ବିଷୟରେ | Sabitri Brata Katha in Odia for free using the download button.

Tags:

ସାବିତ୍ରୀ ବ୍ରତାଙ୍କ ବିଷୟରେ | Sabitri Brata Katha Odia PDF Summary

Dear devotees, here we are going to share ସାବିତ୍ରୀ ବ୍ରତାଙ୍କ ବିଷୟରେ | PDF / Sabitri Brata Katha PDF in Odia language to help our daily users. Vat Savitri Vrat is considered a very important festival in Hindu Dharma. This vrat is observed by married women with the wish of health and long life of their husbands. It is believed that on this day, fortunate women keep this fast for their husband’s long life, health, and progress and for getting children. In this article, we have given a direct download link for Sabitri Brata Katha Odia PDF.
ମହିଳାମାନେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଜ୍ୟେଷ୍ଠ ମାସର ଅମାବାସ୍ୟାରେ ଭ୍ୟାଟ୍ ସାବିତ୍ରୀ ଉପବାସ କରି ପ୍ରାର୍ଥନା କରନ୍ତି | ଉତ୍ତର ଭାରତର ମହିଳାମାନେ ଜ୍ୟେଷ୍ଠ ମାସର ଅମାବାସ୍ୟା ଦିନ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଭାରତର ମହିଳାମାନେ ଜ୍ୟେଷ୍ଠ ମାସର ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଦିନ ଭ୍ୟାଟ୍ ସାବିତ୍ରୀ ଉପବାସ ପାଳନ କରନ୍ତି। ପରମ୍ପରା ଅନୁଯାୟୀ, ଯମରାଜଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ମୃତ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ଜୀବନ ଫେରାଇବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରି ଏହି ଦେବୀ ସାବିତ୍ରୀ ତାଙ୍କୁ ପୁନର୍ବାର ଜୀବନ୍ତ କରିଥିଲେ।

ସାବିତ୍ରୀ ବ୍ରତାଙ୍କ ବିଷୟରେ | PDF | Sabitri Brata Katha PDF in Odia

ଭାଟ୍ ସାବିତ୍ରୀ ଉପବାସର ଏହି କାହାଣୀ ସତ୍ୟଭାନ୍-ସାବିତ୍ରୀ ନାମରେ ଉତ୍ତର ଭାରତରେ ବିଶେଷ ଲୋକପ୍ରିୟ | କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ଅନୁଯାୟୀ, ଥରେ ମାଡ୍ରାସରେ ଅଶ୍ୱପତି ନାମକ ଜଣେ ଧାର୍ମିକ ରାଜାଙ୍କର ଶାସନ ଥିଲା। ତାଙ୍କର କ children ଣସି ସନ୍ତାନ ନ ଥିଲେ। ରାଜା ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଯଜ୍ଞ କରିଥିଲେ। କିଛି ସମୟ ପରେ ସେ ଏକ daughter ିଅ ପାଇଲେ ଯାହାକୁ ସେ ସାବିତ୍ରୀ ନାମ ଦେଲେ |
ବିବାହ ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟ ହେବାପରେ, ସେ ସାବିତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍ୱାମୀ ଭାବରେ ଡ୍ୟୁମାଟସେନାଙ୍କ ପୁତ୍ର ସତ୍ୟଭାନ୍ଙ୍କୁ ବାଛିଲେ | ଯଦିଓ ସତ୍ୟଭାନ୍ ରାଜାଙ୍କର ପୁତ୍ର ଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ରାଜ୍ୟ ଛଡ଼ାଇ ନିଆଗଲା ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗରିବ ଜୀବନ ବିତାଉଥିଲେ | ତାଙ୍କ ପିତାମାତା ମଧ୍ୟ ଦୃଷ୍ଟି ହରାଇଥିଲେ। ସତ୍ୟଭାନ୍ ଜଙ୍ଗଲରୁ କାଠ କାଟି ବିକ୍ରୟ କରି ରୋଜଗାର କରୁଥିଲେ |
ଯେତେବେଳେ ସାବିତ୍ରୀ ଏବଂ ସତ୍ୟଭାନଙ୍କ ବିବାହ ବିଷୟରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା ହୋଇଥିଲା, ସେତେବେଳେ ନାରଦା ମୁନି ସାବିତ୍ରୀଙ୍କ ପିତା ରାଜା ଅଶ୍ୱପତିଙ୍କୁ କହିଥିଲେ ଯେ ସତ୍ୟଭାନ୍ ଅଳ୍ପ ସମୟର ଥିଲେ ଏବଂ ବିବାହର ଏକ ବର୍ଷ ପରେ ସେ ମରିଯିବେ | ତେବେ, ରାଜା ଅଶ୍ୱପତି ସତ୍ୟଭାନଙ୍କ ଦାରିଦ୍ରକୁ ଦେଖି ଚିନ୍ତିତ ହୋଇ ସାବିତ୍ରୀଙ୍କୁ ମନାଇବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ | ନାରଦାଙ୍କ କଥା ତାଙ୍କୁ ଅଧିକ ଚିନ୍ତାରେ ପକାଇଲା କିନ୍ତୁ ସାବିତ୍ରୀ ତାଙ୍କ କଥା ଉପରେ କର୍ଣ୍ଣପାତ କଲେ ନାହିଁ |
ଶେଷରେ ସାବିତ୍ରୀ ଏବଂ ସତ୍ୟଭାନ୍ ବିବାହ କଲେ | ସାବିତ୍ରୀ ଶାଶୁ ଏବଂ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ସେବାରେ ନିୟୋଜିତ ଥିଲେ। ଯେଉଁ ଦିନ ନାରଦା ମୁନି ସତ୍ୟଭାନଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ବିଷୟରେ କହିଥିଲେ, ସେହି ଦିନ ସାବିତ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ସତ୍ୟଭାନଙ୍କ ସହ ଜଙ୍ଗଲକୁ ଯାଇଥିଲେ। ସତ୍ୟଭାନ୍ କାଠ କାଟିବା ପାଇଁ ଗଛ ଉପରକୁ ଯିବା ମାତ୍ରେ ତାଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ଅସହ୍ୟ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଅନୁଭବ କରିବାକୁ ଲାଗିଲା ଏବଂ ସେ ସାବିତ୍ରୀଙ୍କ କୋଳରେ ମୁଣ୍ଡ ରଖି ଶୋଇଲା | କିଛି ସମୟ ପରେ ଯମରାଜ ନିଜେ ଅନେକ ଦୂତଙ୍କ ସହିତ ତାଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ଠିଆ ହେଲେ |
ଯେତେବେଳେ ଯମରାଜ ସତ୍ୟଭାନଙ୍କ ଆତ୍ମା ​​ସହିତ ଦକ୍ଷିଣ ଆଡ଼କୁ ଚାଲିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ, ସେତେବେଳେ ଭଲ ସାବିତ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କୁ ଅନୁସରଣ କରିବାକୁ ଲାଗିଲେ | ଆଗକୁ ଯାଇ, ଯମରାଜ ସାବିତ୍ରୀଙ୍କୁ କହିଲେ, ‘ହେ ଭଲ ନାରୀ! ମଣିଷ ଯେତେ ସମର୍ଥନ କରିପାରିବ, ତୁମେ ତୁମ ସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରିଛ | ବର୍ତ୍ତମାନ ତୁମେ ଫେରିଯାଅ ‘ଏହି ସାବିତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି,’ ମୋ ସ୍ୱାମୀ ଯେତେ ଯିବେ ମୁଁ ଯିବା ଉଚିତ୍ | ଏହା ହେଉଛି ଅନନ୍ତ ସତ୍ୟ |
ସାବିତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି, ‘ମୋ ଶାଶୁ ଅନ୍ଧ, ସେମାନଙ୍କୁ ଆଖି ଆଲୋକ ଦିଅ’। ସାବିତ୍ରୀ ଏକ ଉତ୍ସାହ ମାଗିଥିଲେ, ‘ସେ ମୋ ଶାଶୁଙ୍କ ହଜିଯାଇଥିବା ରାଜ୍ୟକୁ ଫେରାଇ ଆଣନ୍ତୁ’, ଯମରାଜ ତାଙ୍କୁ ‘ଟାଥାଷ୍ଟୁ’ କହି ପୁନର୍ବାର ଫେରିବାକୁ କହିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ସାବିତ୍ରୀ ତାଙ୍କ କଥାରେ ଦୃ firm ଼ ରହିଲେ ନାହିଁ। ସାବିତ୍ରୀଙ୍କ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ଭକ୍ତି ଦେଖି ଯମରାଜ ତରଳି ଗଲେ ଏବଂ ସାବିତ୍ରୀଙ୍କୁ ଆଉ ଏକ ସୁଫଳ ମାଗିଲେ, ତା’ପରେ ସାବିତ୍ରୀ ବୁନ୍ ମାଗିଲେ, ‘ମୁଁ ସତ୍ୟଭାନର ଶହେ ପୁତ୍ରର ମାତା ହେବାକୁ ଚାହୁଁଛି।

Sabitri Brata Katha Odia PDF

ଦୟାକରି ମୋତେ ଏହି ଖୁସି ଦିଅ। ‘ ଯେତେବେଳେ ସାବିତ୍ରୀ ସେହି ବାଉଁଶ ଗଛ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିଲେ, ସେତେବେଳେ ସେ ଦେଖିଲେ ଯେ ସତ୍ୟନଙ୍କର ମୃତ ଦେହରେ ପ୍ରାଣ ବିସ୍ତାର କରୁଛି | କିଛି ସମୟ ପରେ ସତ୍ୟଭାନ୍ ଉଠି ବସିଲେ | ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ସତ୍ୟବାନ୍ଙ୍କ ପିତାମାତାଙ୍କର ଆଖି ମଧ୍ୟ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଗଲା ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ହଜିଯାଇଥିବା ରାଜ୍ୟ ମଧ୍ୟ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ହେଲା |
Here you can download the Sabitri Brata Katha PDF in Odia by click on the link given below.

ସାବିତ୍ରୀ ବ୍ରତାଙ୍କ ବିଷୟରେ | Sabitri Brata Katha pdf

ସାବିତ୍ରୀ ବ୍ରତାଙ୍କ ବିଷୟରେ | Sabitri Brata Katha PDF Download Link

REPORT THISIf the download link of ସାବିତ୍ରୀ ବ୍ରତାଙ୍କ ବିଷୟରେ | Sabitri Brata Katha PDF is not working or you feel any other problem with it, please Leave a Comment / Feedback. If ସାବିତ୍ରୀ ବ୍ରତାଙ୍କ ବିଷୟରେ | Sabitri Brata Katha is a copyright material Report This. We will not be providing its PDF or any source for downloading at any cost.

Leave a Reply

Your email address will not be published.