লাচিত বৰফুকন বিষয়ে ৰচনা PDF

লাচিত বৰফুকন বিষয়ে ৰচনা PDF Download

লাচিত বৰফুকন বিষয়ে ৰচনা PDF download link is given at the bottom of this article. You can direct download PDF of লাচিত বৰফুকন বিষয়ে ৰচনা for free using the download button.

Tags:

লাচিত বৰফুকন বিষয়ে ৰচনা PDF Summary

প্ৰিয় পাঠকসকল, আজি আমি আপোনালোক সকলোৰে বাবে লাচিত বৰফুকন বিষয়ে ৰচনা PDF শ্বেয়াৰ কৰিম। বীৰ লাচিত বৰফুকন আছিল মোগলৰ বিৰুদ্ধে যুদ্ধ কৰা এজন মহান সেনাপতি। তেখেতৰ জন্ম হৈছিল ১৬২২ চনত প্ৰাগজ্যোতিষপুৰৰ নামত। তেখেতৰ সামৰিক জীৱন অতি সফল আছিল আৰু মহান মোগলক অসমৰ পৰা খেদি পঠিওৱাৰ কৃতিত্ব তেওঁৰ।

১৬৭১ চনত শৰাইঘাটৰ যুদ্ধত তেওঁৰ জনপ্ৰিয়তা বাঢ়ি গৈছিল।সেই সময়ত আহোম ৰজা প্ৰতব সিংহাই লাচিত বাফুকনক আহোম সেনাৰ প্ৰধান সেনাপতি হিচাপে নিযুক্তি দিছিল। শৰাইঘাটৰ যুদ্ধত লাচিতে নিজৰ দেশপ্ৰেম আৰু নিজৰ ভূমি(আহোম ৰাজ্য)ৰ প্ৰতি সমৰ্পণ প্ৰদৰ্শন কৰিছিল।

নিজৰ মাটি ৰক্ষাৰ বাবে তেওঁ আনকি নিজৰ ককাকৰ মূৰ কাটি পেলালে। যুদ্ধৰ প্ৰস্তুতিৰ সময়ত দুৰ্গ নিৰ্মাণৰ বাবে মাটিৰ দেৱাল নিৰ্মাণৰ তদাৰক কৰিবলৈ তেওঁ ককাকক নিযুক্তি দিছিল। লাচিত পৰিদৰ্শনৰ বাবে কৰ্মস্থলীত উপস্থিত হোৱাত তেওঁ দেখিলে যে কাম আগবাঢ়ি যোৱা নাই।

লাচিত বৰফুকন বিষয়ে ৰচনা PDF

  • লাচিত বৰফুকন আছিল সেনাৰ সেনাধ্যক্ষ। ১৬২২ চনৰ ২৪ নৱেম্বৰত বৰ্তমান অসমত অৱস্থিত বড়ো ৰাজ্যত তেওঁৰ জন্ম হৈছিল। তেওঁৰ পিতৃৰ নাম আছিল মোমাই তামুলী বৰবৰাুৱা (উজনি-অসমৰ গভৰ্ণৰ আৰু অসমৰ সেনাধ্যক্ষ) আৰু তেওঁৰ মাতৃৰ নাম আছিল কুন্তী মৰাণ।
  • তেওঁ তেওঁৰ পিতৃ-মাতৃৰ কনিষ্ঠ পুত্ৰ আছিল। মানৱীয়তা আৰু সামৰিক ৰণনীতিত অধ্যয়ন সম্পূৰ্ণ কৰাৰ পিছত, তেওঁ ক ওঁ ৰজাৰ সলাধাৰা বৰুৱা (ব্যক্তিগত সচিব) হিচাপে নিযুক্ত িত হয়।
  • তেওঁক আন গুৰুত্বপূৰ্ণ পদযেনে ষ্টেবল ৰয়েল হৰ্ছৰ অধীক্ষক আৰু গৃহ ৰক্ষী ৰক্ষীৰ অধীক্ষকহিচাপেও নিযুক্তি দিয়া হৈছিল। ৰজা চক্ৰদ্বাজ সিঙে তেওঁৰ কৰ্তব্য, সততা আৰু অনুশাসনৰ দ্বাৰা প্ৰভাৱিত হৈছিল আৰু তেওঁক দেউম সেনাৰ কমাণ্ডাৰ ইন চীফ কৰি তুলিছিল।
  • লাচিতক সেনাপতি হিচাপে নিযুক্তি দিয়াৰ সময়ত মোগলসকলে গুৱাহাটী দখল কৰিছিল আৰু ১৯৬৩ চনত “ঘিলাঝাৰী ঘাটৰ চুক্তি” নামৰ এক অপমানজনক চুক্তি স্বাক্ষৰ কৰিবলৈ বুঢ়াসকলক বাধ্য কৰিছিল। এই চুক্তিৰ কেইবাটাও কঠোৰ চৰ্ত আছিল সেয়েহে আদিম ৰজা চক্ৰদ্বাজ সিঙে ইয়াত স্বাক্ষৰ কৰিবলৈ অস্বীকাৰ কৰিছিল আৰু সমগ্ৰ অঞ্চলটোক মোগল সাম্ৰাজ্যৰ পৰা মুক্ত কৰাৰ সংকল্প লৈছিল।
  • লাচিতৰ সেনাপতিত্বত মোগলক আক্ৰমণ কৰিছিল চৌধুৰীয়ে। ফিৰোজ খান আৰু আন বহুতক কাৰাগাৰত ৰখা হৈছিল আৰু গুৱাহাটী আকৌ এবাৰ মুক্ত হৈছিল।

শৰাইঘাটৰ যুদ্ধ

  • মোগল সম্ৰাট ঔৰঙ্গজেবে বিখ্যাত ৰাজপুত জেনেৰেল ৰাম সিংগাক অসমৰ বিৰুদ্ধে এটা অভিযানৰ নেতৃত্ব দিবলৈ নিযুক্ত কৰিছিল। ১৬৬৯ চনত ৰাম সিংগা ১৮,০০০ তকৈও অধিক সৈন্যৰ সৈতে অসমত উপস্থিত হয় আৰু যুদ্ধ আৰম্ভ হয়।
  • স্মোডিক যুদ্ধ প্ৰায় দুবছৰ ধৰি চলি ছিল, কিন্তু ৰাম সিঙে মাধৱৰ সৈন্য ভাঙিবলৈ ব্যৰ্থ হৈছিল। এদিন ৰাম সিঙৰ সেনাই ১০,০০০ আদিসৈন্যক হত্যা কৰিছিল, ই দেউম সৈন্যসকলক এক বৃহৎ আঘাত দিয়ে, আৰু তেওঁলোকে অনুপ্ৰাণিত অনুভৱ কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে।
  • আনহাতে, লাচিত অসুস্থ হৈ পৰিছিল। ৰাম সিঙে এই পৰিস্থিতিৰ সুযোগ ল’ব বিচাৰিছিল আৰু তেওঁ শৰাইঘাটত ব্ৰহ্মপুত্ৰৰ পানীত নৌ-যুঁজৰ জৰিয়তে পূজাৰ প্ৰতিৰক্ষা ভংগ কৰাত প্ৰায় সফল হৈছিল।
  • লাচিতে অসুস্থতা স্বত্বেও নিজকে নাৱত কঢ়িয়াই নিয়া দেখি তেওঁ যুদ্ধত যোগদান কৰে। লাচিতৰ সাহসিকতা দেখি তেওঁৰ সৈন্যসকলে অনুপ্ৰাণিত হয় আৰু সম্পূৰ্ণ অনুপ্ৰেৰণাৰে যুদ্ধ আৰম্ভ কৰে আৰু ৰাম সিংঘক পৰাজিত কৰে। ৰাম সিঙে ১৬৭১ চনৰ ৫ এপ্ৰিলত অসম ত্যাগ কৰে।
  • ৫০ বছৰ বয়সত অসুস্থতাৰ বাবে ১৬৭২ চনত লাচিতৰ মৃত্যু হয়। তেওঁৰ মহান সাহস, দেশপ্ৰেম আৰু কৰ্তব্যনিষ্ঠাৰ সৈতে লাচিত অসমৰ ইতিহাসৰ নায়ক হৈ আছে। প্ৰতি বছৰে 24 নৱেম্বৰত লাচিত বৰফুকনৰ বীৰত্বক স্মৰণ কৰিবলৈ আৰু শৰাইঘাটৰ যুদ্ধৰ বিজয় উদযাপন কৰিবলৈ অসমত লাচিত দিৱস পালন কৰা হয়।
  • লাচিত বৰফুকনৰ ময়দান ১৬৭২ চনত স্বৰ্গদেও উদয়দিত্য সিঙে লাচিত বৰফুকনৰ স্মৃতি হিচাপে সৃষ্টি কৰিছিল।

To লাচিত বৰফুকন বিষয়ে ৰচনা PDF Download you can click on the following download button.

লাচিত বৰফুকন বিষয়ে ৰচনা pdf

লাচিত বৰফুকন বিষয়ে ৰচনা PDF Download Link

REPORT THISIf the download link of লাচিত বৰফুকন বিষয়ে ৰচনা PDF is not working or you feel any other problem with it, please Leave a Comment / Feedback. If লাচিত বৰফুকন বিষয়ে ৰচনা is a copyright material Report This. We will not be providing its PDF or any source for downloading at any cost.

RELATED PDF FILES

Leave a Reply

Your email address will not be published.